pátek 27. dubna 2007

Rušná noc v centru Tallinnu

Přepis článku uveřejněnéno na iDnes.cz, autoři miz, iDNES.cz, Reuters:
Estonské úřady během noci odstranily kontroverzní památník Rudé armádě. V ulicích metropole Tallinnu kvůli tomu celou noc protestovaly tisíce lidí. Při střetech s policií jeden demonstrant zemřel, desítky dalších jsou zraněny. Dlouho chystaný krok Estonců kritizovala Moskva.

"Odstranili jsme sochu i zbytek památníku," řekl agentuře Reuters mluvčí vlády.

Kabinet podle něj přijal rozhodnutí krátce před čtvrtou hodinou ráno (2:40 SELČ) po zasedání krizového štábu. "Socha je nyní pod policejním dohledem," dodal.

Protesty v centru metropole odstartovaly už ve čtvrtek večer. Krok vlády vyhnal do ulic tisíce většinou rusky mluvících lidí. Policie musela proti rozbouřenému davu použít slzný plyn.

Ve vládním prohlášení stojí, že jeden člověk při střetech zemřel. Dalších 44 demonstrantů a třináct strážců zákona utrpělo zranění. Za mřížemi skončilo na tři sta lidí.

Vášně vyvolala dvoumetrová bronzová socha, která měla připomínat deset milionů ruských obětí boje proti nacistickému Německu. Sověti ji nechali v centru Tallinnu postavit v roce 1947.

Socha se však v poslední době Estoncům znelíbila. Podle průzkumů ji většina obyvatel pobaltského státu nepovažovala za připomínku ruského osvobození, ale naopak padesátileté okupace. Opačný názor však má ruská menšina, která tvoří asi třetinu z 1,3 milionu obyvatel.

Socha Rudoarmějce v centru Tallinnu. Dnes už ji takto neuvidíte.

Památník i ostatky rudoarmějců budou z centra města přesunuty jinam.

Rusko se zlobí
Krok estonské vlády v uplynulých týdnech ostře kritizoval ruský prezident Vladimir Putin.

Kritika se z Ruska ozývá i nyní, ministerstvo zahraničí připravuje reakci na noční události v Estonsku.

"Už zase můžeme aktivitu oficiálních míst Tallinnu kvalifikovat jako svatokrádežnou a nehumánní," citovala zpravodajská agentura Interfax mluvčího ruského ministerstva zahraničí Michaila Kamynina.

K odstranění pomníku se vyjádřil i Sergej Mironov, šéf horní komory ruského parlamentu. "Viděli jsem už dost tohoto zesměšňování mrtvých a ošklíbání se nad vítězstvím ve druhé světové válce," nechal se slyšet.

Nás se to naštěští netýká, protože bydlíme daleko od centra. U nás v kanclíku máme ale TV a v poledne měl proslov Estonskej prezident a tak se tu byl Artur a Jaan na to dívat a trošku nám to překládali ... no prezident se k důvodům odstranění památníku prej vůbec nevyjádřil ... byli z toho oba docela rozpačitý. Jinak v TV běželo plno záběrů z řádění Rusů v ulicích po odstranění památníku.

Žádné komentáře: